استارتاپ سیتی‌بلاک بسیاری از مشکلات سلامت را مربوط به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌داند. این مسائل که به مولفه‌های اجتماعی سلامت معروف هستند به طور غیرمستقیم ولی به مقدار قابل توجهی بر سلامت افراد و جامعه تاثیر می‌گذارند. سیتی‌بلاک قصد دارد با ایجاد تغییراتی در سیستم سلامت در شهرها این مشکلات را برطرف کند.

خدمات

استارتاپ سیتی‌بلاک خدمات مراقبتی خود را به صورتی شخصی‌سازی شده توسط یک تیم از متخصصان مختلف ارائه می‌دهد. این خدمات از خدمات درمانی، تا مشاوره‌های روانی، مددکاری و حتی اقتصادی را شامل می‌شود. سیتی‌بلاک ارتباط طولانی مدت را بین تیم مراقبت و خدمات گیرنده برقرار می‌کند تا بتواند با رویکرد پیشگیرانه و تغییرات زیربنایی سطح سلامت افراد را افزایش دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های سیتی‌بلاک این است که خدمات گیرندگان می‌توانند در هر جایی و در هر زمانی به صورت حضوری یا مجازی به ارائه‌دهندگان خدمت دسترسی داشته باشند.

مشتریان

مشتریان سیتی‌بلاک ساکنان شهرها هستند. سیتی‌بلاک در محله‌ها مراکزی را راه‌اندازی می‌کند که محلی برای گردهم آمدن ارائه دهندگان خدمت است.

جریان درآمدی

کلیه خدمات سیتی‌بلاک با استفاده از بیمه پرداخت می‌شود و خدمات گیرندگان نیازی به پرداخت هزینه اضافه ندارند.

سرمایه‌گذاری

سیتی‌بلاک در ابتدای سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است و در کمتر از دو سال موفق شده سرمایه‌ای بیش از ۲۰ میلیون دلار جذب نماید.

خدمات مشابه در ایران

در ایران مراکز بهداشت به خصوص در روستاها خدماتی مشابه را ارائه می‌کنند. اغلب این خدمات توسط پزشک خانواده و تیمی از متخصصان بهداشت و مامایی ارائه می‌شود. هر چند طرح پزشک خانواده موفقیت‌های بسیاری در روستاها و مناطق دور دست به دست آورده است ولی پزشک خانواده شهری نتوانست جایگاهی مانند خدمات روستایی پیدا کند. این امر علی‌رغم آن است که حتی برنامه واگذاری خدمات پزشک خانواده شهری به بخش خصوصی نیز اجرا شد.

استارتاپ سیتی‌بلاک هنوز گسترش زیادی پیدا نکرده و در ابتدای راه است. باید دید که آیا رویکرد به روز و نوآورانه آنان می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد یا خیر. شاید بتوان از خدمات و مدل کسب‌وکار آنان برای بهبود پزشک خانواده شهری در ایران نیز الگوبرداری کرد.

وب‌سایت

cityblock.com

نگارنده: دکتر آیدین پرنیا