عینک واقعیت مجازی «Empower Me» به کودکان و حتی بزرگسالان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنند و هنگام حضور در محیط‌ جدید و شلوغ، مضطرب نشوند. این عینک که توسط عصب‌شناسان و پزشکان دانشگاه‌های MIT و هاروارد طراحی شده است با به کارگیری تکنولوژی هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و واقعیت مجازی و استفاده از روش گیمیفیکیشن علاوه بر تسهیل فعالیت‌های روزانه برای مبتلایان به اوتیسم، در حال جمع‌آوری داده کلان (Big Data) درباره کاربران خود است که می‌تواند به شناخت بیشتر از این بیماری بیانجامد.

عملکرد

برقراری ارتباط: با بر چشم گذاشتن عینک «ایمپاور می» افراد تصاویری می‌بینند و صداهایی می‌شنوند که آنها را برای انجام فعالیت‌های مختلف تشویق می‌کند. برای مثال، کودکان در مقابل خود یک تصویر کارتونی می‌بینند که باید بتوانند آن تصویر را روی چهره شخص روبه‌رویشان قرار دهند. در بازی دیگری، کاربر باید با نگاه کردن به چهره افراد، احساسات چهره او همچون تعجب، شادی یا ناراحتی را حدس بزند. این بازی‌ها مهارت‌های شناختی کودکان را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کودکان به چهره افراد نگاه کنند که نقش مهمی در آینده اجتماعی و شغلی آنهادارد.

کاهش استرس: علاوه بر کمک به تعاملات اجتماعی، «ایمپاور می» در هنگام اضطراب نیز به مبتلایان اوتیسم کمک می‌کند. هنگامی که کاربر دچار ترس شده و شروع به انجام حرکات تکراری می‌کند، دستگاه این مساله را تشخیص داده و تصاویر متحرکی به کاربر نشان می‌دهد که برایش خوشایند است و آرامش می‌کند.

استفاده از بازی‌: فرآیند بازی‌وارسازی (Gamification) استفاده شده در این عینک، بدین صورت است که کاربر با انجام کارهایی که از او خواسته شده امتیاز می‌گیرد و همچنین می‌تواند با دیگران رقابت کند. این موضوع استفاده از «ایمپاور می» را برای کاربران جذاب و همکاری‌شان را بیشتر می‌کند.

مهارت‌های شغلی: نرم‌افزارهای طراحی شده برای این عینک می‌توانند برخی مهارت‌های شغلی را به کاربران آموزش دهند.

ارزیابی فعالیت: این نرم‌افزار همچنین نمودارهایی از فعالیت‌های کاربران تهیه کرده و در اختیار والدین یا مربیان قرار می‌دهد.

مشتریان

در حال حاضر ایمپاور می برای افراد مبتلا به اوتیسم بیشترین کاربرد را دارد، اما بنیان‌گذاران این استارتاپ امیدوارند برای دیگر مشکلات مغزی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری

شرکت Brain Power سال گذشته به منظور تولید انبوه عینک واقعیت مجازی empower me، کمپین سرمایه‌گذاری جمعی راه‌اندازی کرد و توانست در ۲۴ ساعت اول پنج برابر هدف‌گذاری ده هزار دلاری خود سرمایه جذب کند. این استارتاپ در مجموع توانسته ۱۶۲هزار دلار سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری جمعی به دست آورد.

وبسایت

www.brain-power.com

نگارنده: دکتر فرشته کاظمی‌پور