مدلین ری‌ویو (Medlean Review) نام سلسله نشست‌هایی است که با هدف کمک به شکل‌گیری اکوسیستم استارتاپی سلامت کشور به صورت ماهیانه و با حضور متخصصان و کارآفرینان حوزه سلامت برگزار می‌شود. دومین اپیزود از این نشست که شرکت ایده‌پردازان وزین سلامت نوین (اَوِسِن) طراح و برگزارکننده آن است، روز چهارشنبه، ۳۰ آبان‌ماه در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. دکتر علی جعفریان، پایه‌گذار و رئیس بخش پیوند کبد و رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران و مهندس احسان نوری، مدیرعامل استارتاپ تله‌طب میهمانان اصلی این نشست بودند که تجربیات ارزشمند خود را درباره تعامل بین پزشکان و استارتاپ‌ها در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دادند.

در ابتدای این نشست، دکتر علی گنجی‌زاده، نایب رییس هیئت مدیره شرکت اَوِسِن به توضیح برنامه پرداخته و هدف از شکل‌گیری این سلسله نشست را کمک به تشکیل شبکه‌ای کارآمد میان اجزای مختلف اکوسیستم استارتاپی سلامت کشور عنوان کرد.

پس از آن، دکتر آیدین پرنیا، مدیرعامل شرکت اَوِسِن، مشتریان استارتاپ‌های سلامت را به پنج گروه بیماران و عموم مردم، ارائه‌دهندگان خدمات سلامت، سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات سلامت، سازمان‌های بیمه و تامین‌کنندگان مالی و سازمان‌ها و صنایع مرتبط با سلامت تقسیم‌بندی کرده و سپس به طور اختصاصی به بررسی گروه مشتریان سازمان‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات سلامت پرداختند. وی به بیان مثال‌هایی از استارتاپ‌های موفق دنیا که مشتریانشان را از این گروه انتخاب کرده‌اند پرداخته و گفت: «استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و پرونده‌های الکترونیک سلامت، سیستم‌های کمک‌تصمیم‌گیری، مدیریت مراقبت و درمان، سلامت از راه دور و آموزش سلامت ارتباط نزدیکی با ارائه‌دهندگان خدمات سلامت دارند»

دکتر علی جعفریان، پایه‌گذار و رئیس بخش پیوند کبد، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران و در حال حاضر رییس بین‌المللی مجمع جهانی سلامت هستند. در ادامه این رویداد، دکتر جعفریان در پاسخ به سؤالات دکتر گنجی‌زاده، معیارهای مدنظر پزشکان برای اعتماد به سازمان‌ها و استارتاپ‌ها را تشریح کردند. دکتر جعفریان جلب اعتماد پزشکان را سخت دانسته و گفت: « آنچه که می‌تواند به استارتاپ‌ها کمک کند، وجود شواهدی است که نشان دهد محصولشان، توانایی انجام آنچه را ادعا می‌کنند دارد.» ایشان همچنین، سایر افرادی را که با پزشکان کار می‌کنند، در تصمیم‌گیری مهم دانسته و گفت: «محصول باید قابل آموزش دادن به دیگران مانند منشی مطب باشد تا پزشک بتواند برخی از کارها را به همکارانش واگذار کند.»

رئیس بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، وجود تأییدیه‌های FDA و سازمان‌های بین‌المللی معتبر را در پذیرش پزشکان نسبت به محصولات نو مؤثر دانسته و گفت: «اگر تجهیزات پزشکی یا دارویی هنوز تأییدیه ندارد، حتما باید روی آن کارآزمایی انجام شده باشد. برای هر دارو یا تجهیزاتی، طی چند مرحله کارآزمایی ابتدا باید ثابت شود ضرری ندارد، سپس سودمند بودن آن اثبات شود و در نهایت باید تأیید شود عارضه‌ای برای بیماران ندارد. براساس اینکه چند مرحله از کارآزمایی‌ها روی محصول انجام شده، اعتماد پزشکان بیشتر می‌شود.»

استارتاپ تله‌طب سال ۹۳ با هدف ارائه خدمات تله‌مدیسن راه‌اندازی شد و از آن‌ زمان تا کنون اتفاقات متنوعی را پشت سر گذاشته است. مهندس احسان نوری، هم‌بنیان‌گذار تله‌طب در گفتگو با دکتر آیدین پرنیا تجربیات خود از کار کردن با کادر درمان را در سه سال گذشته، بیان کرد. مهندس نوری با اشاره به اینکه بودن یک پزشک در میان هم‌بنیان‌گذاران تله‌طب، تجربه مناسبی بود، گفت: «فکر می‌کنم برای استارتاپ‌های سلامت، داشتن ارتباط نزدیک با افرادی که به طور مستقیم با مسأله درگیر هستند جزو مستحبات مؤکد است.»

مهندس نوری درباره اینکه اگر به سه سال قبل برگردد، چه تغییراتی در روند فعالیتش در تله‌طب ایجاد خواهد کرد، اینطور توضیح داد: «اول از همه، کتاب‌های کسب‌وکار را خیلی زودتر می‌خواندم. فکر می‌کنم اگر کسی بخواهد در زمینه استارتاپ شروع به فعالیت کند، به هیچ عنوان نباید به خواندن در شبکه‌های اجتماعی و کارگاه‌ها بسنده کند. اینها خوب هستند،‌ اما فقط سرنخ‌هایی هستند تا بعد عمیق‌تر مطالعه کنیم. چرا که استارتاپ‌ها در ابتدا نمی‌توانند نیروی متخصص استخدام کنند و خیلی از کارها را باید خودشان یاد بگیرند. دوم اینکه، ما در ابتدای ته‌طب دوست داشتیم گسترده کار بکنیم، حتی با وجود اینکه شتاب‌دهنده بهمان در اینباره هشدار داده بود. اگر به گذشته برگردم متمرکزتر کار می‌کنم.»

دکتر اکبر عبداللهی اصل، رییس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر محمد شریعت‌زاده، معاون فناوری پژوهشگاه علوم ورزشی، آقای حمید صرافها، مدیرعامل شتاب‌دهنده هوشمند سلامت مدیکالیتور، آقای دکتر رضا کلانتری نژاد، مدیرعامل استارتاپ استودیو شزان، آقای دکتر بهزاد سیفی، مدیرعامل شتاب‌دهنده هلثیو، آقای فرهنگ باقری، مدیر کارخانه نوآوری های‌وی، خانم زینب رئوفی و آقای مهدی قطبی از استارتاپ سیمیاروم، خانم مهدیس تابع امام از استارتاپ ویتامید، آقای آرمین کریمی از استارتاپ نبض، آقای محمدرضا علمی‌فرد از استارتاپ راحت‌دارو، آقای پدرام سلطانی از استارتاپ زوپ، خانم آناهیتا فارسی از استارتاپ دکتر سوشا، خانم سوگل ثابت‌فر از استارتاپ شفاجو، از دیگر مهمانان این رویداد بودند که حضورشان موجب شکل‌گیری ارتباطات مؤثر میان شرکت‌کنندگان رویداد در زمان شبکه‌سازی شد.

ویدیوهای این رویداد از کانال آپارات مدلین‌مگ قابل دسترسی است.