مدلین ری‌ویو (Medlean Review) نام سلسله نشست‌هایی است که با هدف کمک به شکل‌گیری اکوسیستم استارتاپی سلامت کشور به صورت ماهیانه و با حضور متخصصان و کارآفرینان حوزه سلامت برگزار می‌شود. سومین اپیزود از این نشست روز دوشنبه ۲۶ آذرماه توسط شرکت ایده‌پردازان وزین سلامت نوین(اَوِسِن) و با حمایت دانشگاه علوم پزشکی تهران در باشگاه کارآفرینی تیوان برگزار شد. دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا میرباقری، مجری طرح ربات جراحی سینا و مهندس سرور یوسفی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ اِی‌زی سنس مهمانان اصلی این نشست بودند که به تشریح بازار تجهیزات پزشکی از جوانب گوناگون پرداختند.

در ابتدای این نشست، دکتر علی گنجی‌زاده، نایب رییس هیئت مدیره شرکت اَوِسِن به توضیح برنامه پرداخته و هدف از شکل‌گیری این سلسله نشست را کمک به تشکیل شبکه‌ای کارآمد میان اجزای مختلف اکوسیستم استارتاپی سلامت کشور عنوان کرد.  پس از آن، دکتر آیدین پرنیا، مدیرعامل شرکت اَوِسِن تعدادی از استارتاپ‌های تجهیزات پزشکی موفق را معرفی کرده و چالش‌های پیش روی فعالان این بازار در سطح جهانی را مطرح نمود.

دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و همچنین رییس مرکز رشد فناوری مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. در  ادامه رویداد مدلین ری‌ویو، دکتر مسائلی در پاسخ به سؤالات دکتر گنجی‌زاده قوانین تجهیزات پزشکی و راهکارهای پیش روی استارتاپ‌ها برای فعالیت در این حوزه را تشریح کرد. مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی ابتدا تجهیزات پزشکی را تعریف کرده و گفت: «می‌توان گفت هرآنچه که با سلامت انسان‌ها در ارتباط است و دارو نیست، جزو تجهیزات پزشکی طبقه‌بندی می‌شود. حتی بسیاری از نرم‌افزارها هم می‌توانند تجهیزات پزشکی باشند که باید مطابق بند چ ماده ۱ آیین‌نامه تجهیزات و ملزومات پزشکی و متخصصان این امر در اداره کل تجهیزات پزشکی بررسی شوند.» وی افزود: «با توجه به اینکه تجهیزات پزشکی با جان انسان‌ها سر و کار دارند، اگر محصولی در این حیطه بدون مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی فعالیت کند، جرم تلقی می‌شود و رسیدگی به آن توسط دادگاه عالی انقلاب صورت می‌گیرد.» وی با اشاره به اینکه شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی باید برای کسب مجوز، عملکردشان مورد تأیید آزمایشگاه‌های معتبر باشد گفت: «طی سال گذشته اقدامات خوبی برای تسهیل روند کسب مجوز انجام داده‌ایم و در حال حاضر در تلاش هستیم آزمایشگاه‌های مجهزی دارای گواهینامه‌های بین‌المللی راه‌اندازی کنیم تا استارتاپ‌ها بتوانند محصولات خود را مطابق استانداردهای بین‌المللی بسنجند.»

مدلین ری‌ویو تجهیزات پزشکی

سپس دکتر پرنیا در پنلی مشترک با حضور دکتر علیرضا میرباقری، مدیرعامل شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات فناوری‌های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران و خانم مهندس سرور یوسفی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ اِی‌زی سنس، تجربه ایشان را از راه‌اندازی استارتاپ در زمینه تجهیزات پزشکی جویا شدند. ربات جراحی سینا رباتی است که به جراح امکان می‌دهد عمل جراحی را از راه دور اما با کیفیت و دقت مشابه انسان روی بیمار انجام دهد. دکتر میرباقری به موفقیت ربات جراحی سینا در کسب ده پتنت از کشور آمریکا اشاره کرده و افزود: «من حدود دو سال مانند یک رزیدنت جراحی صبح تا شب در اتاق عمل کنار جراحان می‌ایستادم و همین ارتباطم با کاربران نهایی محصول، یعنی جراحان منجر به همکاری آنها و بهبود مداوم و موفقیت ربات سینا شد.»

محصول استارتاپ اِی‌زی سنس، کیت آزمایشگاهی کوچکی است که به پیراپزشکان کمک می‌کند با انجام سریع آزمایش خون، پیش از رساندن بیمار به بیمارستان، خطر حمله قلبی را بسنجند. مهندس یوسفی مسیر راه‌اندازی ای‌زی‌ سنس را دشوار توصیف کرده و گفت: «با وجود همه سختی‌ها، خوشبختانه تیمی هستیم که هیچ‌وقت ناامید نمی‌شویم. ما از ابتدا دوست داشتیم این محصول را بسازیم و دلمان نمی‌خواست نمونه خارجی آن را وارد کنیم.»

در پایان دکتر میرباقری که بیش از ده سال برای طراحی و تولید ربات جراحی سینا زمان و انرژی صرف کرده است، پشتکار و امید را برای موفقیت استارتاپ‌ها ضروری دانسته و گفت: «من تا به حال کسی را ندیده‌ام که با پشتکار بر سر کار مانده باشد و در نهایت موفق نشده باشد.»

خانم آسیه صفازاده، مدیر سرمایه‌گذاری شناسا در حوزه سلامت، آقای محمدرضا سبحان، مدیر باشگاه کارآفرینی تیوان، آقای فرهنگ باقری، مدیر کارخانه نوآوری های‌وی، خانم کتایون سپهری، مدیر شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذاری منش، آقای علیرضا بحرینیان، مدیر امور شتاب‌دهی شتاب‌دهنده سلامت الکترونیک کارا، آقای علیرضا مبین، نایب رئیس هیات مدیره سلامت الکترونیک مبین، آقای احسان نوری مدیرعامل استارتاپ تله‌طب، آقای آرمین کریمی مدیرعامل استارتاپ نبض، آقای حمید سپهری‌کیا، مدیرعامل استارتاپ رَکپارت، آقای محمدرضا علمی‌فرد مدیرعامل استارتاپ راحت‌دارو، خانم آناهیتا فارسی بنیان‌گذار استارتاپ دکتر سوشا و آقای امیرعباس امامی مدیرعامل استارتاپ کارچین از دیگر مهمانان این رویداد بودند که حضورشان موجب شکل‌گیری ارتباطات مؤثر میان شرکت‌کنندگان رویداد در زمان شبکه‌سازی شد.

ویدیوهای این رویداد در کانال آپارات مدلین‌مگ قابل دسترسی است.