اپلیکیشن تریگر (triggr) با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، پشتیبانی ۲۴/۷ برای ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن با تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده از تلفن‌های هوشمند، احتمال اعتیاد مجدد را تخمین می‌زند و اگر احساس خطر بکند به یک نفر از تیم پشتیبانی تریگر یا مراقب سلامت شخصی فرد اطلاع می‌دهد.

عملکرد

تریگر تمامی فعالیت‌های فرد با تلفن هوشمندش را زیر نظر می‌گیرد. اپلیکیشن با جمع‌آوری مداوم اطلاعاتی همچون تماس‌های تلفنی، ساعات خواب، پیام‌ها، موقعیت مکانی و گفتگوی روزانه پرسنل استارتاپ با کاربر به شناختی از رفتارهای او دست می‌یابد. با توجه به استفاده از یادگیری ماشین، با گذشت زمان این شناخت افزایش می یابد، بدین ترتیب در صورت بروز هرگونه تغییر در عادات و رفتارهای روزمره فرد مثل استفاده از کلمه «استرس» در مکالمات یا ارسال پیام در ساعتی غیرمعمول، تریگر متوجه این مساله می‌شود و با توجه به موقعیت، کاربر را بین ۱ تا ۱۰ رتبه‌بندی می‌کند. ۱ به معنی شرایط خیلی خوب و ۱۰ به معنی وضعیت بحرانی و احتمال بازگشت به اعتیاد است.

هنگامی که شرایط فرد نامطلوب باشد، ابتدا اپلیکیشن به صورت خودکار با ارسال پیام سعی می‌کند به او کمک کند. این استارتاپ همه فرآیندها را خودکار انجام نمی‌دهد، بلکه در مواقع حاد که احتمال بازگشت به اعتیاد بالا باشد، تریگر به یک نفر از اعضای تیم پشتیبانی ترک یا مراقب اختصاصی فرد اطلاع می‌دهد تا آنها برای کمک به فرد مداخله کنند.

مدیرعامل یکی از سازمان‌های همکار تریگر درباره پیش‌بینی‌های این اپلیکیشن می‌گوید:« هشدار‌های اشتباه هم دریافت می‌کنیم اما اغلب افراد را در مسیرشان به سمت فروشنده مواد مخدر پیدا می‌کنیم یا در حالی که به سفارش یک نوشیدنی الکلی فکر می‌کند.»

مشتریان

در حال حاضر مراکز ترک اعتیاد زنجیره‌ای و بزرگی با تریگر همکاری می‌کنند و پس از تکمیل دوره درمان مراجعان خود در مرکز، تریگر را به آنها معرفی می‌نمایند تا در هر لحظه مراقب این افراد باشد.

استفاده از تریگر برای کاربران روزانه ۱-۲ دلار هزینه دارد که به صورت هفتگی پرداخت می‌شود.

مزیت رقابتی

تریگر اولین استارتاپی است که بازگشت به اعتیاد را پیش‌بینی می‌کند و مزیت رقابتی آن،‌ تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اپلیکیشن است. تریگرمی‌تواند با دقت ۹۲ درصد و ۳ روز زودتر احتمال مصرف مجدد را پیش‌بینی کند و بازخوردهایی کاملا شخصی‌سازی‌شده ارائه می‌دهد.

سرمایه‌گذاری

تریگر در سال ۲۰۱۵ شروع به فعالیت کرده و در سال ۲۰۱۷ توانسته در سری A مبلغ ۴٫۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

وبسایت

triggrhealth.com

نگارنده: دکتر فرشته کاظمی‌پور