استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی سه روزه است که با هدف ترویج و آموزش کارآفرینی استارتاپی در سراسر جهان برگزار می‌شود. در این رویداد شرکت‌کنندگان بالا و پایین و لذت و فشار زندگی استارتاپی را تجربه می‌کنند.

تاریخچه و سوابق

اولین استارتاپ ویکند در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و به سرعت در نقاط مختلفی از جهان گسترش یافت. در سال ۲۰۱۰ به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی ثبت گردید. تاکنون بیش از ۲۹۰۰ استارتاپ ویکند در ۱۵۰ کشور جهان برگزار شده است.

‌برنامه

استارتاپ ویکند در آخر هفته برگزار می‌شود. مطابق تعطیلات آخر هفته ایران، استارتاپ ویکندها از عصر چهارشنبه تا جمعه شب برگزار می‌شوند. در روز اول، شرکت‌کنندگان ایده‌های خود را ارایه می‌دهند و پس از رأی‌گیری، تیم‌سازی انجام می‌شود. در روز دوم، تیم‌های تشکیل شده برای ایده خود مدل کسب‌وکار طراحی می‌کنند. این فعالیت تا ظهر روز سوم ادامه دارد ولی علاوه بر این در صبح روز سوم تیم‌ها باید برای ارایه کسب‌و‌کار خود به سرمایه‌گذاران نیز آماده شوند. در عصر روز سوم پس از ارایه تیم‌ها، سرمایه‌گذاران تیم برنده را انتخاب می‌کنند.

‌سوابق در ایران

استارتاپ ویکند‌ها از چندین سال پیش در ایران برگزار می‌شوند. اما استارتاپ ویکند سلامت، اولین‌بار در سال ۱۳۹۳ در اصفهان برگزار گردید. پس از آن استارتاپ ویکند‌های سلامت در اقصی نقاط کشور از جمله کرمان، بابل، ساری، اراک و تهران برگزار گردیده است.

‌آیا شرکت کنیم؟

استارتاپ ویکند یکی از شناخته‌شده‌ترین رویدادهای کارآفرینی در جهان است. تجربه شرکت در آن علاوه بر آشنایی و یادگیری راه‌اندازی استارتاپ‌ها، موقعیتی خوب برای شبکه‌سازی و برقراری ارتباط با فعالان استارتاپی حوزه مورد علاقه شماست. هرچند کیفیت همه رویدادهایی که در کشور برگزار می‌گردد در حد مطلوب نیست ولی حداقل یک بار شرکت در آن می‌تواند دید خوبی از فضای کار استارتاپی بدهد. به خصوص اگر می‌خواهید بدانید آیا به سبک کار استارتاپی علاقه دارید، یک بار شرکت در استارتاپ ویکند توصیه می‌شود.

‌وب‌سایت استارتاپ ویکند

www.startupweekend.org

www.startupweekend.ir

نگارنده: دکتر آیدین پرنیا