اگر می‌خواهید در یافتن شغل و موقعیت‌های مناسب موفق باشید لازم است بتوانید توانایی‌های خود را به خوبی به صاحبان مشاغل یا کارفرمایان ارائه دهید. یکی از این ابزارهای ارائه، رزومه شما است. یک رزومه ضعیف و غیرحرفه‌ای می‌تواند با وجود شایستگی شما، شانس گرفتن موقعیتی خاص را از شما بگیرد. بنابراین لازم است زمانی را به یادگیری اصول نگارش رزومه اختصاص دهید. هدف ازین بحث آشنایی با اصول آماده‌سازی یک رزومه حرفه‌ای و توضیح مراحل آن است. لازم به ذکر است که این اصول و مراحل ممکن است از نظر افراد مختلف و بسته به فیلد کاری اشخاص، تفاوت‌های جزیی داشته باشند. بنابراین سعی کنید اصول کلی را فرا بگیرید و آن را شخصی‌سازی کنید.
بحث را با یک تعریف شروع می‌کنیم:
رزومه (resume، cv یا curriculum vitae) چیست؟ خلاصه‌ای کوتاه از پیش‌زمینه شخصی شما و تجربیات کاری مرتبطتان است.

حال به سه سوال زیر پاسخ دهید:
۱٫ فکر می‌کنید به طور میانگین رزومه شما چند ثانیه توسط کارفرمای احتمالی شما مطالعه می‌شود؟
۲٫ کارفرمای احتمالی شما به دنبال چه چیزی در رزومه شما می‌گردد؟
۳٫ چه مطالبی به عنوان مطالب بی‌ربط در رزومه ها شناخته می‌شوند؟

و اکنون جواب سوالات:
سوال اول: طبق مطالعات رزومه شما به طور میانگین به مدت ۳۰ ثانیه توسط کارفرما مطالعه می‌شود.
سوال دوم: کارفرما در رزومه شما به دنبال این می‌گردد که متوجه شود «آیا این فرد مهارت‌های مورد نیاز مرا دارد؟» و «آیا این فرد می‌تواند مشکلات مرا حل کند؟».
پس لازم است به نحوی اطلاعات را در رزومه خود ارائه دهید که جواب این سوالات به راحتی یافت شوند. مهارت‌های خود را مخفی نکنید. کارفرما را مجبور نکنید به دنبال جواب سؤال‌هایش بگردد، بلکه کاری کنید که جواب‌ها را در نگاه اول بیابد. فراموش نکنید که کسی که رزومه شما را می‌خواند به دنبال رفع یک نیاز و حل یک مشکل است و شما قرار است فردی باشید که این مشکل را ‌حل می‌کنید.
در مورد محلی که می‌خواهید رزومه خود را به آنجا ارسال کنید تحقیق کنید. اگر می‌توانید در مورد فردی که رزومه شما را خواهد خواند پرس‌وجو کنید و رزومه خود را متناسب با او آماده کنید. سعی کنید از یک رزومه عمومی پرهیز کنید. به جای این کار، می‌توانید انواع مختلفی از رزومه‌ها را بسته به هدف آماده کنید.
سوال سوم: معمولا اطلاعات شخصی بیش از حد و اطلاعات غیرضروری، به عنوان مطالب بی‌ربط در رزومه‌ها شناخته می‌شوند. برای مثال وضعیت تأهل یا دین شما می‌تواند بسیار بی‌ربط به نظر برسد یا اینکه از گوش دادن به آهنگ یا بسکتبال بازی کردن لذت می‌برید تأثیری در حل مشکل کارفرمای شما ندارد. از ارائه اطلاعات غیرضروری در رزومه خود پرهیز کنید. فراموش نکنید که هیچ‌گاه مطلب دروغی در رزومه خود ننویسید، زیرا در آینده دستتان رو می‌شود.

چه چیزی در رزومه بنویسیم؟

زمانی که می‌خواهید نگارش رزومه را شروع کنید به مسئولیت‌ها و دستاوردهایتان فکر کنید. از لیست کردن کلیه فعالیت‌هایتان پرهیز کنید و تنها آنهایی را مطرح کنید که به موقعیتی که برای آن درخواست داده‌اید مرتبط هستند. سعی کنید برای شغل یا موقعیتی که برای آن درخواست داده‌اید چند واژه کلیدی بنویسید و از میان فعالیت‌هایتان آنهایی را انتخاب کنید که با این واژگان کلیدی تطابق دارند.

تفاوت مسئولیت و دستاورد چیست؟

مسئولیت نشان‌دهنده مهارت‌ها، مدارک تحصیلی و قابلیت‌های مورد نیاز برای یک شغل یا موقعیت خاص است در حالی که دستاورد بیشتر نشانگر کیفیت عملکردی است و نشان می‌دهد چگونه شما در میان سایر همکارانتان شاخص شده‌اید. مسئولیت در واقع نقشی است که بازی کرده‌اید و دستاورد پیامد عملکرد شما در آن نقش است.
سعی کنید بیشتر در مورد مهارت‌های سخت (hard skills) خود بنویسید. مهارت‌های سخت، توانایی‌های مشخص و قابل تدریس هستند که می‌توان آنها را تعریف و اندازه‌گیری کرد، مانند مهارت تایپ کردن، مهارت کار کردن با یک نرم افزار و غیره. از طرف دیگر، مهارت‌های نرم (soft skills) مهارت‌هایی هستند که کمتر محسوس و قابل اندازه‌گیری هستند، مانند آداب معاشرت، توانایی وقت گذراندن با دیگران و غیره.

قالب رزومه:

سعی کنید همه‌چیز را در یک تا دو صفحه خلاصه کنید. رزومه‌های طولانی‌تر لزوما نشانه قوی‌تر شدن شما نیستند و می‌توانند شانس شما را برای گرفتن موقعیت مد نظر کاهش دهند.
رزومه شما باید بخش‌بندی شده و مرتب باشد. برای مثال می‌توانید محتوای رزومه خود را در چند بخش به صورت مشخصات فردی، تحصیلات، سوابق شغلی، مهارت‌ها و توانمندی‌ها، افتخارات و معرف‌ها دسته‌بندی کنید.
زمانی که تاریخ فعالیت‌هایتان را وارد می‌کنید تنها سال را وارد نکنید و ماه را نیز بنویسید.
در نگارش رزومه به غلط‌های املایی، نقطه‌گذاری‌ها، دستور زبان، انسجام محتوا و سبک قالب‌بندی بسیار دقت کنید.

خلاصه ی مطالب ذکر شده در زیر آمده است:

پنج نکته ی کلیدی در نگارش رزومه:
۱٫ باید بتوانید ظرف ۳۰ ثانیه تاثیرگذاری خود را نشان دهید.
۲٫ خود را به صورت یک حلال مشکلات نشان دهید.
۳٫ روی اطلاعات کلیدی تاکید کنید.
۴٫ در مورد شخص یا محلی که رزومه شما را دریافت می‌کند تحقیق کنید.
۵٫ برای هر موقعیتی رزومه جدایی تهیه کنید.

محتوایی که باید در رزومه شما باشد:
۱٫ مسئولیت‌ها و موفقیت‌های مرتبط با موقعیت مورد نظر
۲٫ مهارت‌های سخت شما و نه فقط مهارت‌های نرم
۳٫ تجاربی که می‌توانند ارزش رزومه شما را افزایش دهند.
چه تجاربی می‌توانند ارزش رزومه شما را افزایش دهند؟ آنهایی که هم‌راستا با نیازهای کارفرمای شما و شغل درخواستی شما باشند.

قالب رزومه:
۱٫ ۱-۲ صفحه باشد.
۲٫ منظم و دسته‌بندی‌شده بنویسید.
۲٫ تاریخ‌ها را به ماه و سال بنویسید.
۳٫ به غلط‌های املایی، نقطه‌گذاری، دستور زبان و انسجام متن توجه کنید.